top of page

Sivrihisar Hava Gösterileri

Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi (Eskişehir), Necati Artan Tesisleri Doğu Apronu bölgesinde 16-17 Eylül 2017 tarihlerinde (Cumartesi / Pazar) Uluslararası boyutta muhteşem bir Hava Gösterisi düzenlendi.

16 Eylül 2017 Cumartesi günü Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak’ın yaptığı açılış konuşması ile başlayan gösterilere, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, Tokyo Büyükelçisi Murat Mercan, Türk Hava Kuvvetleri Eski Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici, Türk Hava Kurumu Başkanı Kürşat Atılgan ile birçok saygıdeğer misafir katıldı.

Ankara, Eskişehir, İstanbul, İzmir ve Bursa başta olmak üzere çeşitli şehirlerden 20000’den fazla seyircinin katıldığı Sivrihisar Hava Gösterileri, SHG 2017’de, profesyonel gösteri pilotları harika performansları ile seyircileri büyülediler.

Türkiye’nin gururu Milli Akrobasi Pilotu Ali İsmet Öztürk , Türkiye’nin İLK Profesyonel Hanım Akrobasi Pilotu Semin Öztürk, Alman Akrobasi Pilotu Tim Tibo, İngiliz Pilot Georgina Hunter Jones ve İngiliz Pilot Bob Pooler olağanüstü hava gösterileri ile izleyenlere unutulmaz dakikalar yaşattılar. TAI' nin geliştirdiği Atak Helikopteri ve Hürkuş eğitim uçağı da Sivrihisar Airshow'da yerini aldı. Türkiye’nin en yaşlı tayyaresi Boeing-Stearman ,Türk Hava Kurumu Planör ve Paramotor Grupları, King Air , Ultralight ve Gyrocopter gösterileri ile Paraşüt Atlayışları da organizasyona renk kattılar. Almanya'dan katılan iki Hanım model helikopter pilotu Simone Zunterer ve Daniela Frank, showları ile izleyenleri etkilediler.

Sivrihisar Hava Gösterileri, SHG 2017’de ABD, Almanya, İtalya, İngiltere gibi Ülkeler, katılımın yanı sıra imal ettikleri Sportif Uçakları pazarlamak maksadıyla organizasyona katıldılar. Bu durumda Sivrihisar Hava Gösterileri organizasyonu, gösteri kimliği yanında "Havacılık Fuarı" kimliğine de kavuşmuş oldu. TAI, ETİ ve Golf Dondurma firmalarının maddi katkı sağlayarak sponsor olduğu gösterilere, yaklaşık 70 firma, uçuş okulu, üniversite ve havacılık ile ilgili kurumlar bu organizasyonda kendilerini tanıtmak için yer aldılar.

Havacılık tutkunlarının buluştuğu ve herkesin keyifli vakit geçirmesi için titizlikle çalışılmış bir organizasyon olan Sivrihisar Hava Gösterileri, SHG 2017’de çocuklar için oyun parkı ve gençlerin ilgisini çeken çeşitli uçuş simülatörleri de bulunuyordu.

Sivrihisar Hava Gösterileri’nde artık geleneksel hale gelen ve büyük ilgi çeken “Uçak Pistinde Bisiklet Yarışı” ve “Hava Fotoğraf Yarışması” da Airshow 2017 programı içinde yerini aldı.

bottom of page