top of page

MOR MENEKŞE - Acromach Super S2-S

Dünyanın en gelişmiş akrobasi uçaklarından biri olan Mor Menekşe “Purple Violet” tamamen bu iş için geliştirilmiş, sipariş üzerine yapılmış Pitts tabanlı ancak ondan çok üstün özel üretim bir uçaktır. 2003 yılında Ali ismet Öztürk ve ekibi tarafından üretilmiştir. İmalatı bir yıl süren bu uçak ile daha önce yapılan manevralar görsel boyutta zenginleştirilerek “Airshow” kalitesi ve uçuş emniyeti yükseltilmiştir. Yüksek yer çekimi yüklemelerine karşı dizayn edilen bu özel gösteri makinası +/-10 G’ye dayanıklı olduğu gibi, uçuşu gerçekleştiren pilotun bu yüklemeler karşısında en az seviyede yorulmasını sağlayacak tüm özelliklere sahiptir.

400 hp gücünde bir motorla donatılan bu uçak, havada kaldığı süre içinde bir bilgisayar yardımı ile sürekli kontrol edilmekte ve herhangi bir anormal durumda pilotu anında haberdar etmektedir.

Kompozit bir üretimle yapılan üç palli pervanesi sadece akrobasi için dizayn edilmiştir. Bu mükemmel gösteri uçağı zaman zaman 400 km/saat’i aşan bir hıza ulaşmaktadır.

bottom of page